Ugrás a tartalomhoz

ezüstsávos szénalepke

Adatok

Magyar név: ezüstsávos szénalepke

Latin név: Coenonympha oedippus

Tágabb kategória, magyar: Ízeltlábúak (törzs)

Tágabb kategória, latin: Arthropoda (phylum)

Szűkebb kategória, magyar: Lepkék (rend)

Szűkebb kategória, latin: Lepidoptera (ordo)

Fokozottan védett: igen

Természetvédelmi érték: 250 000 Ft

Védetté nyilvánítás éve: 1982

Védelmet biztosító jogszabály melléklete: 2. melléklet

Egyezmények: Bern II.

Irányelvek: Élőhelyvédelmi Irányelv II., Élőhelyvédelmi Irányelv IV.

További információk

Szemeslepkefélék családja (Satyridae)
 
 
Ezüstsávos szénalepke (Coenonympha oedippus)
A szárnyfesztávolsága 33-38 mm. Elülső szárnyának csúcsa és külső szöglete lekerekített. Hátulsó szárnya kerek, szegélye egyenletesen ívelt. Hátulsó szárnyának fonákján, főként az m2-m3 ér között, nincsen fehér folt vagy szalag. A szárnyak felszíne rajzolatlan, sötét rozsdabarna, a nőstény a hímnél halványabb, sárgás árnyalatú, hátulsó szárnyán a fonák rajzolata némileg áttetszik. Mindkét ivar fonákja bronzbarna, a nőstényé egy árnyalattal világosabb. A hím elülső szárnyának fonákján vagy teljesen hiányoznak a szemfoltok, vagy csak 1-2 van meg, a nőstényén 3-4 van. Mindkét ivar hátulsó szárnyán 5-6- szemfolt látható. A foltsor nem ívelt, hanem a csúcsban derékszögben megtörik. A foltok mögött az alapszín világosabb, főként a hátulsó szárnyon. Szárnyainak barna fonákján, főként a hátulsó szárnyén fémfényű, ezüstösen csillogó szegélyvonal húzódik a szegély ívével párhuzamosan, előtte sárga keretű, fehér pupillájú szemfoltok sorakoznak. Az elülső szárny fonákjáról időnként hiányoznak a szemfoltok.
Holarktikus elterjedésű. Eurázsia ősi jellegű láprétjein előforduló faj ritka faj. Magyarországon a hansági és ócsai láp- illetve turjánréteken található, a Budai-hegyvidékről is ismeretesek példányok. A hazai populációk megegyeznek a törzsalakkal.
Élőhelye az égerligetek szegélye, alföldi mocsárrétek. Az imágók réteken, de bokros, bozótos helyeken nádasok szélén, erdők mentén erdei utakon röpülnek. Hernyójának tápnövényei különféle fűfélék (Poa spp., Carex spp.), elsősorban perje fajok (Poa spp.), de mocsári nőszirom (Iris pseudachorus) levelein is megfigyelték. Imágójának egyetlen nemzedéke június elejétől július végéig repül, a rajzási csúcs június végére esik.
 
Leírás forrása:
Bálint Zsolt & Gubányi András & Pitter Gábor (2006): Magyarország védett pillangóalakú lepkéinek katalógusa. A Magyar Természettudományi Múzeum gyűjteménye alapján – Magyar Természettudományi Múzeum, Budapest. 136 pp.
Gozmány László Dr. (1968): Nappali lepkék – Diurna in Magyarország Állatvilága – Fauna Hungariae XVI. kötet – Lepidoptera, 15. füzet. Akadémia kiadó, Budapest. 205 pp.
www.macrolepidoptera.hu
 
Kép(ek) forrása:
http://kitaibel.hu/lepidopterology/nappali/page132.html
 
 

Fajok elterjedése

Galéria

Galéria

Sáv bezárása